'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Gody weselne dziśDrukuj



W poprzednich artykułach („Wesele grobelskie”: „Wesele śląskie”) próbowałem przywołać celebracje tradycyjnego wesela (jednego z wielu różnorodnych) w naszych sąsiadujących regionach: Małopolski i Śląska i równocześnie zaznaczyć, że niektóre formy są podobne lub wywodzą się z tego samego „korzenia”.

Dzisiaj uroczystości weselne zachowały niektóre fundamentalne formy, takie jak; zaręczyny, wieczór kawalerski, błogosławieństwo przed ślubem w kościele, powitanie nowożeńców, oczepiny. Niektóre trochę dostosowano do obecnych wymogów. Obserwuje się nowe elementy, takie jak; oświadczenie, kawalkada weselna do kościoła, podziękowanie rodzicom, dzielenie tortu weselnego. A więc po części tradycja jest kultywowana, niemniej adoptowana do współczesności.

Spróbujmy na tę sprawę spojrzeć dzisiaj

Każde WESELE – tak w przeszłości jak również i dzisiaj jest bardzo ważnym wydarzeniem w każdej społeczności. Stanowi ono przecież połączenie się dwojga młodych ludzi na dobre i na złe, jest zaczątkiem nowego życia w zupełnie w innych układach rodzinnych, w innych warunkach, mających zapewnić ciągłość i rozwój pokoleń.
Podobnie jak przed latami, dwoje młodych ludzi wiedzących o sobie dużo, decyduje się połączyć węzłem małżeńskim i założyć rodzinę. Oczywiście o takim zamiarze powiadamiają rodziców. Skoro wszelkie warunki między młodymi uzgodniono, rozpoczyna się długotrwałe przygotowanie, - trwające niekiedy kilka miesięcy. W wygodnym czasie narzeczeni, - za aprobatą rodziców „dają” na zapowiedzi, oczywiście z pewnym wymaganym wyprzedzeniem przed planowanym ślubem. Ksiądz ogłaszając taki zamiar (z ambony lub na tablicy ogłoszeń) oficjalnie pyta się wiernych i prosi o zgłaszanie ewentualnych przeszkód - do zawarcia sakramentu małżeństwa, w kancelarii parafialnej,. W czasie trzech niedziel są czytane owe „zapowiedzi”, w którym to czasie narzeczeni z rodzicami zastanawiają się kogo wciągnąć na listę gości weselnych, których ilość winna uświetnić wesele, jak również zdecydowanie wpłynąć na zwrócenie kosztów całej imprezy. Oczywiście na liście zaproszonych gości nie znajdą się krewni i powinowaci, którym w rewanżu należy zrobić „ na złość” lub pokazać własne JA. Zapraszanie na wesele lub tylko powiadomienie o ślubie, odbywa się jak dawniej. Wciska się i rozpowszechnia się nowa forma za pomocą ładnie zredagowanych zaproszeń na okolicznościowych drukach, która staje się tradycją.

Najpierw trzeba zabezpieczyć i zapewnić sale; zwykle będzie to pomieszczenia miejscowego Domu Kultury lub wynajęty lokal w najbliższej okolicy. Ważną sprawą jest dekoracja i wystrój pomieszczeń weselnych, a więc: sali do tańca, pomieszczenia na posiłki, stoły i ławki, ich ustawienie oraz inne akcenty. Ze względu na to, że wesele ma być w nowoczesnym stylu, należy udekorować wszystkie pomieszczenia, najlepiej wg propozycji przyszłego prowadzącego całą imprezę (wodzireja), - zresztą członka orkiestry. Ten umożliwi dokonanie wyboru, przedstawiając kilka ofert sprawdzonych i utrwalonych na zdjęciach.
Z tym nierozłącznie związana jest orkiestra. Należy zakontraktować zespół, który potrafi zagrać nie tylko nowoczesną młodzieżową muzykę np.; muzykę Brathanków, Budkę Suflera, Stachurskiego, („Niech żyje młodość’, „Czerwone korale’), a najlepiej Disco Polo,. Zespół nie musi mieć w repertuarze walczyków, tanga czy tym podobne, bo są niemodne i męczące. Mimo tego, - wiedeński walc czy polonez, orkiestra musi mieć w swoim repertuarze.
Garnitury i stroje, począwszy od narzeczonych i gości weselnych, winny być z dobrych gatunkowo materiałów, szyte „na miarę”. Panna młoda ma się rozumieć będzie miała elegancką suknię, prawie gładką bez falbanek, welon, pończochy, podwiązki, buty i inne detale, które będą przechowywane do dnia ślubu w domu. Tak samo narzeczony; garnitur, buty, krawat, koszule powinien skompletować wcześniej i przechowywać na stosowną chwilę.
W tym czasie stuprocentowi goście, a więc: ciotki, kuzynki i koleżanki panny młodej, również przygotowują sukienki błyszczące i to na ramiączkach, szale boa, kreacje ze złotego jedwabiu, gorsety, - na tę szczególną uroczystość. Napoje muszą być starannie przygotowane i zabezpieczone, a mocniejsze obowiązkowo z naklejkami „wódka weselna”.

W okresie około tygodnia wcześniej, przygotowuje się we własnym zakresie jadło, dlatego niezbędne jest wypożyczenie chłodni ruchomej, w której zgromadzi się wszelkiego rodzaju wiktuały i ciasta. Najpierw główna kucharka z pomocą; babć, ciotek, kuzynek przygotowują ciasta drożdżowe, bowiem te mogą najdłużej zachować świeżość i mogą postać dłużej. Dalej torty, galaretki i ciasto słodkie. Począwszy od czwartku – piątku smażenie kotletów, szaszłyków i pieczenie różnych mięs. Sznycle, salcesony i kaszanki wykreśla się z ze spisu potraw, ponieważ obniżają rangę wesela. W ogóle powinno być w repertuarze miejsce, na pięć gorących posiłków. Sałatki, przystawki, krajanie wędliny, majonezy itp. zwykle pod nadzorem kucharki w wolnych chwilach będą przyrządzały babcie, ciocie i kuzynki. Bardzo często do spraw gastronomii wynajmuje się specjalistyczną ekipę, powiedzmy „firmę”, trudniącą się tymi sprawami profesjonalnie.
Zwyczajem się staje wynajęcie specjalnej firmy, która w całości odpowiada za stronę gastronomiczną, z wyjątkiem wszelakiego rodzaju napojów.

Panna młoda raczej dużo nie będzie mogła pomagać, bo przecież czeka ją: solarium w mieście, aby mogła być „opalona” w dzień swojego ślubu. Dalej czeka ją w tym czasie jeszcze zaliczenie: kosmetyczki, manikiurzystki, fryzjera i makijaż. Na głowie powinna być piramidka uformowana przez fachową fryzjerkę.

Skoro goście są w komplecie, po ceremonialnym błogosławieństwie narzeczonych przez Rodziców, do stołu ustawionym na środku sali, na którym znajduje się okazały koszyk nakryty serwetką, ustawia się kolejka gości i weselników; z kopertami i życzeniami. Czołówka w tym peletonie będą stanowić rodzice, rodzice chrzestni i drużbowie, a później kolejność już nie jest ważna. Zawartości z koperty, winne zwrócić w znacznym stopniu koszty wesela. Gospodarze na to liczą. A więc nie będą to dary na zagospodarowanie i pierwsze potrzeby młodych. Bardzo często pójdą na zwrot pożyczek.
W następnej kolejności nastąpi wyjazd do ślubu. Oczywiście najbardziej okazały samochód zawiezie narzeczonych do kościoła, a dalej pojedzie kawalkada samochodów, ponieważ wszyscy mają takowy przejazd zapewniony własnymi lub wynajętymi pojazdami. Bardzo modne staje się, ażeby młodzi jechali do ślubu wiekowym samochodem, wypożyczonym w stosownym zakładzie, np. „Warszawą” lub innym mercedesem
Na drodze do kościoła jest kilka zatrzymań przez przebierańców, które musi wykupić drużba. „Owe wykupywanie „szlabanów” obowiązkowo należy w miarę dokładnie uwiecznić na kasecie video. Przebierańcami przy stolikach, aktualnie zwykle jest to dorastająca młodzież lub starsze dzieci. O ile uczta weselna odbywać się będzie w wynajętym Domu Kultury, społeczność weselna przejdzie do pobliskiego kościoła w orszaku, którą poprowadzi orkiestra.

Ceremonie ślubu w kościele również uwieczni „kamerzysta”, który postara się sporządzić bogatą dokumentacje z całego wesela. W albumie i na kasecie z wesela winny się znaleźć zdjęcia robione także w plenerze. Tak zwane zdjęcia ślubne u fotografa w mieście zrobi się po weselu, przy najbliższej okazji.

Wychodzącą z kościoła Młodą Parę należy jeszcze czymś obrzucić (grosiki, słodycze lub zboże).

Po ślubnej ceremonii w kościele; powitanie chlebem i solą w domu weselnym (którym często jest Dom Kultury albo restauracja), a później toast z szampana wznoszony przez drużbę. Państwo młodzi wypijają toast kielichami powiązanymi wstążka. Odśpiewanie sto lat i zajmowanie miejsc przy stole, bowiem ~150 gości potrzebuje dużo miejsca. Długie ławy rozstawione wzdłuż stołów umożliwiają zagęszczenie biesiadników przy stołach, - co rozwiąże ów problem. Skoro weselnicy pozajmowali miejsca, leci pierwszy gorący posiłek. Starostowie rozdali wódkę. Pierwszy taniec „młodych”, następnie dołączają; rodzice, starostowie, drużbowie i reszta. Dalej poprowadzi wodzirej według swojego repertuaru.

I znów na przemian tańce, jadło i picie. Skoro goście weselni do pewnego stopnia są zmęczeni pierwszą bardziej oficjalną częścią gościny, czas na zabawę „odprężającą”. Zespół przebrany w stosowne stroje, włącza się w realizację programu „wodzireja” polegającym na organizowaniu różnych konkursów; w śpiewie solowym, udziału w wykupywaniu fantów, podrzucaniu, przesyłaniu przez mikrofon życzeń, wspólne zabawy. Początkowo wszystko jest traktowane z pewnymi oporami, ale później sale opanowują swojskie - ludowe melodie: szła dzieweczka do...., haftowana chusteczka....., Kosiarze stoją....., góralu czy ..... „Mały biały domek.. itd. Absolutnie nie może zabraknąć „pociągu” ( „Jedzie pociąg z daleka……”)

Zaczyna na dworze świtać, naród umęczony, ale znów będą poprawiać na tak zwanych „poprawinach

Za ewentualne niedomówienia lub przeinaczenia z mojej strny pardon!

W jesiennym listopadzie pozdrawia Emil z Gliwic
2013 11

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.