'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIÊKI OSZCZÊDNO¦CIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeñstwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeñstwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastêpcy Ma³opolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeñstwo publiczneWa¿ny komunikat bezpieczeñstwa!

Jubileusz szko³y w Grobli - wspomnienieDrukuj



„Urodziny Szko³y" w Grobli, za³o¿onej przed dwustu laty - w 1816 roku, sta³y siê niecodzienn± okazj± do refleksji dla kilku pokoleniowej rzeszy absolwentów, a dzieciom i m³odzie¿y, jak równie¿ nauczycielom do zaprezentowania warunków nauki i osi±gniêæ w pracy edukacyjnej. Ka¿dy jubileusz jest okazj± do wspomnieñ, szczególnie - je¿eli dotyczy lat koñcz±cych pewien beztroski etap dzieciñstwa w ¿yciu cz³owieka, bêd±cy niejako przygotowaniem do dalszego ¿ycia, w którym za ka¿de dzia³anie bierze siê odpowiedzialno¶æ i ponosi konsekwencje.


Sensowny i starannie przygotowany program ¶wiêtowania Jubileuszu Szko³y w Grobli, jego prezentacja, by³ okazj±, aby zatrzymaæ siê na chwilê, zapoznaæ siê z rozwojem tej bardzo wa¿nej i jak¿e niezbêdnej placówki na terenie Grobli. Cz³owiek pielêgnuje swoje ulubione miejsca z dzieciñstwa, które pozostaj± w sercu na zawsze.

Uczestnicy ¶wiêtowania Jubileuszu, zgromadzeni na terenie szko³y, zaludnili po brzegi boisko szkolne: z plenerow± wystaw± pami±tkowych zdjêæ - bêd±c± jak dyby t³em Jubileuszowego ¦wiêta. Nie zapomniano o przedszkolakach, - przyby³ych z rodzicami na t± uroczysto¶æ, dla których wydzielono „ogródek”, - w którym uczniowie szko³y umilali maluchom czas. Równie¿ z nieba pop³ynê³y b³ogos³awieñstwa w postaci: piêknej, s³onecznej pogody, symbolizuj±cej Z£OT¡ POLSK¡ JESIEÑ. A¿ chcia³o siê zanuciæ piosenkê, Marii Konopnickiej, któr± ¶piewali¶my jako pierwszoklasi¶ci:

Jesieni±, jesieni±
Sady siê rumieni±:
Czerwone jab³uszka
Pomiêdzy zieleni±.


Czerwone jab³uszka,
Z³ociste gruszeczki
¦wiec± siê, jak gwiazdy,
Pomiêdzy listeczki.


Ju¿ na wstêpie, wchodz±c na teren szko³y, harcerze z dru¿yny szkolnej - niejako dla przypomnienia naszych uczniowskich czasów, dekorowali przyby³ych absolwentów i go¶ci: szkoln± plakietk± - z historycznym logo szko³y. Na widok innej, bardziej okaza³ej, wspó³czesnej szko³y, cz³owiek doznawa³ wzruszenia. Absolwenci, którzy przed laty zdobyli okre¶lony zasób wiedzy, potwierdzony ¶wiadectwem ukoñczenia podstawowej szko³y, wybrali sobie jedn± z dróg wskazan± przez naszych Nauczycieli i Wychowawców. Teraz poczuli siê m³odsi o kilka, kilkana¶cie, a nawet kilkadziesi±t lat.
Wielu seniorów, z ró¿nych powodów nie mog³o uczestniczyæ w ¶wiêtowaniu, ale duchowo brali udzia³ w obchodach rocznicowych swojej szko³y. Dowodem, mo¿e byæ odczytany list - jednej z absolwentek, która bardzo serdecznie wspomina³a swoje uczniowskie lata, pozdrawiaj±c uczestników celebracji

Wa¿nym wydarzeniem by³ rok 1816, w którym to skoñczy³a siê wêdrówka dzieci Grobelskich do szkó³ki parafialnej w Mikluszowicach. Przy silnym poparciu ówczesnego proboszcza z parafii Mikluszowice (Grobla nale¿a³a do parafii Mikluszowice od ~1772 r.), na wniosek Gminy w Grobli, uzyskano zgodê Zarz±du Dóbr Rz±dowych w Niepo³omicach na utworzenie szko³y. Koszty za³o¿enia i utrzymania szko³y przyjê³a na siebie Gmina Grobla. Szko³a za³o¿ona w 1816 roku nie posiada³a w³asnego, samodzielnego budynku. Zajêcia szkolne odbywa³y siê w adoptowanej izbie - domu kmiecego. To by³ pierwszy krok w rozwoju szko³y w Grobli.

Szko³a w Grobli, jednoklasowa, z jêzykiem wyk³adowym polskim, by³a obowi±zkowa dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem by³ pan Gutowski.

Ze wzglêdu na to, ¿e szko³a za³o¿ona w Grobli w 1816 roku, nie spe³nia³a wymogów szko³y ludowej - okre¶lonych dekretem, (nie posiada³a samodzielnego budynku szkolnego), Gmina zosta³a zobowi±zana do wybudowania budynku szkolnego i jego wyposa¿enia.

Na dzia³ce w przysió³ku Ska³a, wykupionej od Pichurów i Bo¿ków, Gmina w roku 1841 wybudowa³a szko³ê, typow± dla budownictwa szkolnego w Galicji. Ówczesny budynek szko³y by³ murowany (z ceg³y), z dachem czterospadowym, pokrytym czerwon± dachówk±, posadowiony w ¶rodku posesji. Szko³a mia³a dwie sale lekcyjne (klasy), du¿y korytarz, oraz pomieszczenia dla nauczycieli. Sale lekcyjne w okresie zimowym, by³y ogrzewane piecami kaflowymi, opalanymi drzewem - z pobliskiego lasu (17 m3/sezon - przydzia³). Wodê czerpano z g³êbinowej studni. W razie potrzeby sale (klasy) o¶wietlano lampami naftowymi. Du¿a posesja by³a podzielona na: plac zabaw, warzywniak i sad.



Na mocy dzia³aj±cej w Krakowie:: Rady Szkolnej Krajowej w 1897 roku, Szko³ê Trywialn± przemianowano na; Wiejsk± Szko³ê Ludow± jedno-klasow± w Grobli.

Ówczesn± szko³ê obowi±zywa³y trzy ustawy szkolne;
- z dnia 22 IV 1867 r. o jêzyku wyk³adowym polskim.
- z dnia 25 V 1867 r. o sze¶cioletnim obowi±zku szkolnym dla dzieci od 6 do 12 lat.
- z 1873 roku postanowienie z 14 V 1869 r. Rady Szkolnej Krajowej o obowi±zku posy³ania dzieci i utrzymaniu szkó³. .
Fundusz szko³y tworzy³y: dodatek do podatków pañstwowych (3%), indywidualne darowizny, maj±tek w³asny
Mieszkañcy, na rzecz w³asnej szko³y ¶wiadczyli: opa³ na sezon zimowy, ¶wiat³o, utrzymanie porz±dku i op³acali wo¼nego. Równie¿ wyposa¿enie szko³y w meble i podstawowe pomoce naukowe nale¿a³o do obowi±zku mieszkañców.
Pierwszym kierownikiem w nowej szkole by³ pan Sanoka.

Szko³a Ludowa w Grobli z roku 1841, pomimo odej¶cia dzieci z Ispiny i ¦winiar do swoich szkó³, szybko siê wype³nia³a uczniami z Grobli i Trawnik. Budynek szkolny z roku 1841 - po 50 latach eksploatowania, okaza³ siê zbyt ciasny, dla dzieci objêtych obowi±zkow± nauk±. Z tego powodu, w 1898 roku wyst±piono o zezwolenie na budowê nowej szko³y, które bardzo szybko zosta³o pozytywnie za³atwione.

W 1899 roku, na istniej±cej dzia³ce, wystawiono drugi w historii budynek nowej szko³y, bardziej okaza³y i funkcjonalny. Trzy sale (klasy) lekcyjne, du¿y korytarz z „przedsionkiem” - posadowiony na wysokim fundamencie, z oryginalnym dachem, - krytym dachówk±, z finezyjn± wie¿yczk± i zawieszonym dzwonkiem szkolnym.
Ogrzewanie szko³y - piecami kaflowymi - opalanymi drzewem lub wêglem. Brak bie¿±cej wody - zastêpowa³a studnia g³êbinowa. Sanitariaty znajdowa³y siê w oddzielnym, stylowym budyneczku. W czê¶ci posesji wydzielono miejsce do gier i rekreacji.

Na terenie szko³y znajdowa³o siê mieszkanie kierownika szko³y – z zapleczem gospodarczym i du¿ym ogrodem.

W powiecie szko³a by³a szeregowana w¶ród placówek o¶wiatowych wiejskich, jako szko³a o dobrym poziomie - pod wzglêdem dydaktyki i organizacji. Kierownikiem szko³y nadal by³ Klimek Jan.



W drugiej po³owie dwudziestego wieku kolejny raz zostaje przeprowadzona reforma szkolnictwa. Wymogi nowych programów edukowania dzieci i m³odzie¿y, niejako wymusi³y, ¿e aby sprostaæ nowym wyzwaniom, koniecznym bêdzie rozbudowanie szko³y. Powo³any Komitet w 1969 roku powzi±³ decyzjê, szko³a zostanie przebudowana i uzupe³niona nowymi pomieszczeniami, w której znajdzie siê wystarczaj±ca ilo¶æ sal lekcyjnych (klas), pomieszczeñ na gabinety tematyczne i wychowanie fizyczne, jak równie¿ pomieszczenia administracyjno-wykonawczego.

W 1977 r. pomimo ró¿nego rodzaju przeszkód i trudno¶ci, dziatwa Grobelska otrzyma³a nowy, okaza³y, dwu-kondygnacyjny budynek szkolny, który mo¿na okre¶liæ jako - szko³a czwartej generacji.

W roku 1999 r. szko³a w Grobli zostaje przekszta³cona na Zespó³ Szkó³ w Grobli, ³±cz±ca szko³ê podstawow± i gimnazjum.

W ¿yciu spo³ecznym i nie tylko,
Zwykle co¶ siê koñczy,
Aby mog³o nowe nast±piæ.


Msza koncelebrowana, polowa - sprawowana przez proboszcza i ksiê¿y nauczaj±cych w szkole oraz zwi±zanych z parafi±, po¶wiêcenie tablicy pami±tkowej, rozpoczynaj±ce uroczysto¶ci, to silny akcent ¶wiêtowania Jubileuszu 200 – lecia Szko³y w Grobli. Oznacza to, ¿e lud nad Wis³± wyrasta³ z plemion s³owiañskich, który 1050 lat temu (a Wi¶lanie mo¿e wcze¶niej), sta³ siê katolickim, posiada swoj± s³owiañsk± to¿samo¶æ opart± o chrze¶cijañskie tradycje. Mszê ¶wiêt± odprawiono w intencjach: nauczycieli i pracowników szko³y, dziatwy szkolnej oraz absolwentów ¿yj±cych, jak równie¿ tych co przenie¶li siê na drug± stronê ¿ycia. By³o to równie¿ dziêkczynienie za dwa wieki dzia³alno¶ci szko³y w Grobli.
Dziêki tej postawie i wierze naszych praojców, dzi¶ spo³eczno¶æ Grobelska z dum± i podniesionym czo³em mo¿e otwarcie ¶wiadczyæ o swojej historii, bo ka¿dy jubileusz to zatrzymanie siê na chwilê, aby ogl±dn±æ siê za siebie. W dniu 25 wrze¶nia 2016 roku, Dyrekcja szko³y, wspólnie z przedstawicielami spo³eczno¶ci Grobli, jako Komitetem Organizacyjnym, umo¿liwi³a prze¿ywanie takiej refleksji.

Po¶wiêcona tablica upamiêtniaj±ca 200 - lecie Szko³y w Grobli, przy której harcerze z dru¿yny szkolnej zaci±gnêli wartê, jej tre¶æ stanowi widoczny znak, ¿e dzie³o naszych przodków jest kontynuowane i rozwijane.

Dyrektor szko³y - mgr Barbara Gondek – Matusik, w drugiej czê¶ci programu, po od¶piewaniu przez uczniów hymnu szko³y, uhonorowa³a najstarszego absolwenta szko³y: p. Kazimierê Bo¿ek. Oczywi¶cie z r±k Pani Dyrektor, seniorka wywo³ana na podium, otrzyma³a symboliczn± wi±zank± kwiatów, przy gromkich brawach zebranych, za 92 lata i dobr± sprawno¶æ.

W dalszym wyst±pieniu, Pani Dyrektor zapozna³a zebranych z histori± szko³y, jej rozwojem na przestrzeni dwustu lat oraz wyró¿ni³a liczne grono by³ych nauczycieli, sponsorów, przedstawicieli o¶wiaty i go¶ci. Wrêczone kwiaty, dyplomy i listy okoliczno¶ciowe - symbolizowa³y wyrazy podziêki za udzia³ w ¿yciu i rozwoju szko³y.

Dyrekcja szko³y organizuj±c ¶wiêtowanie Jubilatki, jej dwu wiekow± dzia³alno¶æ, przedstawi³a aktualne zaplecze edukacyjne, przygotowa³a liczne wystawy w klasach i gabinetach tematycznych. Uczniowie dzia³aj±cy w ko³ach zainteresowañ w czê¶ci artystycznej prezentowali program wokalno–taneczny. By³y regionalne tañce, deklamacje i szkolne humorystyczne scenki, które wzbogaci³a Orkiestra Dêta Grobla i Kapela „Groblanie” - swoim muzycznym koncertem.
Orkiestra i kapela, której sk³ad osobowy stanowi± w wiêkszo¶ci absolwenci szko³y z Grobli, s³awi± nadwi¶lañsk± wioskê, nie tylko w kraju ale i za jej granicami..

Spotkanie integracyjne - zwiedzanie szko³y oraz gabinetów, jak równie¿ wbijanie „pami±tkowych gwo¼dzi” i wpisy do Ksiêgi Pami±tkowej szko³y, wype³ni³o uroczysto¶ci Jubileuszu Szko³y w Grobli, jej dwu wiekow± pracê z dzieæmi nadwi¶lañskiej wioski, któr± ~700 lat temu nazywano Groblia, wioski grodowej z Grodem Kasztekañskim.

W ka¿d± historiê szko³y jest wpisana praca dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, pracowników, rodziców oraz uczniów. Uroczysto¶ci rocznicowe, by³y okazj± do pokazania rozwoju i sukcesów, które wyzwala³y ambicje m³odych ludzi - poszukiwaniem miejsca w doros³ym ¿yciu. Ju¿ na tym etapie rodzi³y siê uczniom i rodz± - nieprawdopodobne marzenia. Dlatego, szko³a w Grobli mo¿e byæ dumna ze swoich absolwentów, nie tylko tych, co podjêli dalsze ¿ycie na tak zwanej „ojcowi¼nie”, ale równie¿ tych, którzy w miarê swoich mo¿liwo¶ci zdobywali coraz to wiêksz± wiedzê i fachowo¶æ. Dzi¶ nie tylko w kraju, pracuje lub pracowa³o wielu wychowanków Grobelskiej szko³y, którzy jako specjali¶ci w ró¿nych dziedzinach, z dyplomami: politechnik, uniwersytetów, instytutów, ¶rednich szkó³, prowadz± w³asne firmy lub wykonuj± prace na odpowiedzialnych stanowiskach.

Dwie¶cie lat istnienia i pracy szko³y, to nie tylko daty, generacje budynków szkolnych, gabinety i ich wyposa¿enie, ale przede wszystkim ludzie, przekazuj±cy wiedzê i przyjmuj±cy te informacje. Sposób przekazywania wiadomo¶ci na przestrzeni lat ulega³ i ulega ci±g³ej zmianie. W pocz±tkach historii naszej szko³y, nauczyciel by³ jedynym ¼ród³em wiedzy, któr± niejako transformowa³ uczniom, bo innych ¼róde³ nie by³o. W miarê rozwoju cywilizacji, szko³a musia³a zmieniaæ siê i dostosowywaæ do wymogów chwili czasu.

Obecnie pozycja nauczyciela w szkole jest skrajnie inna, ni¿ nauczyciela Szko³y Trywialnej czy Ludowej, jak równie¿ Szko³y Powszechnej z koñca XX wieku, który by³ czêsto jedynym ¼ród³em i przeka¼nikiem wiadomo¶ci. Biblioteki, internet, pisma naukowe itp., wymuszaj± na szkole, aby uczy³a i wskazywa³a sposoby orientowania siê w g±szczu alternatywnych ¼róde³ informacji. Dlatego, aby móc siê poruszaæ w tym g±szczu informacji szko³a, a w niej nauczyciel, powinien byæ równie¿ jak dyby „saling master”- wytyczaj±cym kierunki - umiejêtnego poruszania siê w ¶wiecie informatycznym. Nauczyciel staje siê w szkole nie jedynym ¼ród³em wiadomo¶ci, ale musi tak¿e pokazywaæ techniki i sposoby zdobywania informacji w multimediach i ich wykorzystywania
Szko³a w Grobli, wydaje siê pod±¿a ¶cie¿kami nowoczesnej szko³y, co mo¿na by³o zauwa¿yæ podczas prezentacji historii i rozwoju Naszej Szko³y, przy okazji Jubileuszu 200 lat dzia³alno¶ci tej placówki. .

Gratuluj±c dotychczasowego dorobku, sukcesów i rozwoju Naszej Szko³y, ¿yczymy aby kolejne jubileusze by³y pe³ne sukcesów i zadowoleniem dla tych, którzy je tworzyli i przygotowywali.

(Emil z Gliwic – jeden z absolwentów, wspominaj±cy obchody 200 lat szko³y w Grobli.
Pa¼dziernik 2016 r.)

(mat_foto_emil)

Komentarze

Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.