'
Temat dniaPremier Tusk podpisał rozporządzenie - Grabiec, Kołodziejczak i Siekierski prezentują stawki dopłat do zbóż Bezpieczeństwo publiczneDroga w Słomce od jutra zamknięta ! Powiat BocheńskiZostań Superortografem Powiatu!
Województwo MałopolskieUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku

Święto KolejarzyDrukuj


Obchody Dnia Kolejarza sięgają XIX wieku. Jest to okazja do zaprezentowania stanu kolejnictwa w kraju, ale także historii rozwoju transportu szynowego. Kolejarze, seniorzy i osoby związane z koleją mają okazję; do swojego rodzaju podkreślenia ważności pracy - jaką wykonują lub przekazali kolejnemu pokoleniu kolejarskiemu.

W okresie poprzednim tj. w czasach PRL, Dzień Kolejarza ustanowiony był na drugą niedzielę września. Dlaczego ?, - trudno wytłumaczyć wybrany termin. Obecnie, - w Polsce, brać kolejarska czci swoje święto 25 listopada tj. w imieniny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którą kolejarze w Polsce obrali za patronkę.

Św. Katarzyna Aleksandryjska urodziła się w 294 roku w Aleksandrii. Mając 18 lat sprzeciwiła się nakazowi cesarza składania ofiary bożkom, zarzucając okrucieństwo i niesprawiedliwość wobec chrześcijan. Za trwanie w swoich przekonaniach skazano ją na więzienie i tortury, między innymi łamanie kołem. Ostatecznie została ścięta w 311 roku.


Kolejarze czcząc Jej męczeństwo, twierdzą, że skoro; „Święta Katarzyna nie straciła życia torturowana kołem, to jej cudowna moc uchroni poruszających się po żelaznych drogach”. Imieniem patronki kolejarzy jedna ze stacji koło Wrocławia otrzymało miano Święta Katarzyna, a na peronie stacji w Gliwicach stoi Jej figurka.

W Polsce transport kolejowy ma dość długą historię. W Galicji w 1847 roku połączono linią kolejową Kraków z Zagłębiem Górnośląskim, a w 1856 Kraków ze Lwowem. Węzeł kolejowy krakowski początkowo; w 1857 r. wzbogacił się o linię do Wieliczki, a w roku 1858 do Niepołomic. (do portu rzecznego na Wiśle).

24 września 1926 zostają powołane Polskie Koleje Państwowe. W ślad za rozwojem sieci kolejowej w Polsce powstają i organizują się producenci taboru kolejowego. Wśród ważniejszych należy wymienić; z Sanoka Zielińskiego, z Poznania HCP Cegielskiego, z Chrzanowa Fablok (1921), po wojnie PaFaWag z Wrocławia, którzy produkują lokomotywy, wagony i inny sprzęt kolejowy.

Obok zakładów produkcyjnych powstaje sieć warsztatów utrzymujących i naprawiający tabor w eksploatacji. Grobla i okolice z oczywistych względów nie zostały objęty budową szlaków kolejowych. Najbliżej było nam do Bochni i Niepołomic, aby skorzystać z transportu kolejowego. Wisła i żegluga rzeczna zastępowała transport kolejowy. Pomimo tego wielu odważnych Groblan zaraziło się bakcylem pracy na kolei, bycia kolejarzem lub pracowania dla kolei.

Dlatego z okazji Dnia Kolejarza w 2014 roku kolejarzom z Grobli lub tym którzy pracowali dla kolei,
w dniu Święta Klejarzy i patronki św. Katarzyny
należą się serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności,
czego Im i sobie życzę! .

Emil S.

Komentarze

#1 | rici dnia 25 listopada 2014 08:40
mam nadzieję że nie będzie opóźnień w Obchodach Dnia Kolejarza???
#2 | M.T. dnia 25 listopada 2014 18:19
No to wszystkiego najlepszego Kolejarzom aktualnym i byłym, a samej kolei - aby się odrodziła, zyskała wielu pasażerów i skutecznie ograniczała trujący atmosferę transport samochodowy. Nie wiem, czy jest jakieś specjalne pozdrowienie kolejarskie, zatem powtórzę WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.